Květiny do koupelny

Napadlo by vás, že některým pokojovkám bude koupelna připomínat jejich původní domovinu, a proto se jim tu bude obzvlášť dařit? Teplo a vlhko jsou podmínky pro spoustu rostlin jako stvořené.

květiny do koupelny

Pokojové rostliny dodají koupelnám tu správnou atmosféru, u přírodně laděných interiéru ještě přidají na útulnosti a do strohých moderních koupelen zase vnesou svěžest.

Aby vám jejich pěstování přinášelo radost, je potřeba se ještě před nákupem zamyslet, jakým rostlinám udělá klima vaší koupelny dobře. Vlhké a teplé prostředí vyhovuje především pokojovkám, které pocházejí z tropického pásma, protože jim simuluje klima deštného pralesa.

Jak jste na tom se světlem?

To je základní otázka, kterou si musíte položit, než do rozhodování zapojíte vlastní vkus a invenci. Pokud má vaše koupelna velká okna, máte na výběr ze spousty světlomilných druhů. Ale ani místnost s malými okny, kam se světlo hůře dostává, vás nevyřadí ze hry. Existuje spousta rostlin, které jsou z původního prostředí zvyklé na přistínění horním patrem vegetace a ve stínu nebo polostínu prosperují naprosto bez problémů. Avšak nezapomeňte i na správné zvolení stínění. Ideálním řešením jsou například plisé žaluzie.

Trochu oříšek je ozelenit koupelnu, která nemá žádný zdroj přirozeného světla – ale ani tady není třeba házet hůl do žita. Některé stínomilné druhy se spokojí s umělým světlem a podpoří je přisvěcování alespoň několik hodin denně. A když jim pořídíte speciální zářivku určenou pro pěstování rostlin, odmění se vám krásou srovnatelnou s jejich světlomilnými kolegyněmi.

TIP: Zkuste do jednoho květináče sesadit 2 rostliny s podobnými požadavky na světlo. Když pokojovku se vzpřímeným růstem podsadíte převislou rostlinkou, vytvoříte kouzelné zátiší, které přitom nezabere tolik místa.

Pokojovky do koupelny, kde je světla dost

Břečťan (Hedera)

Zatímco zelené odrůdy břečtanu milují polostín, pestré, panašované odrůdy budou skvěle prospívat v jasném světle vzdušné koupelny. V zimě vyžadují minimální zálivku, ale v létě jim mírně přilepšete.

Toulcovka nebo lopatkovec (Spathiphyllum)

Za světlý parapet bez přímého slunce vám bude vděčná, ale poroste i ve stínu nebo polostínu. Nejšťastnější bude v koupelně, která se často zahalí párou, takže jestli milujete dlouhé sprchy, je přesně pro vás. Nesnáší průvan, tak pozor na prudké větrání. Pro bohatou násadu květů potřebuje 2× měsíčně přihnojit.

Pokojový bambus (Pogonatherum)

Ve světle skvěle roste bambus, nenáročná rostlina, kterou nerozhodí, ani když ji přelijete. Připisuje se mu schopnost pohlcovat pachy i škodliviny, což je vlastnost, kterou byste mohli ocenit v blízkosti toalety.

Kam slunce nesvítí…

Ledviník (Nephrolepis)

Jde o tropickou kapradinu zvyklou na život v zastínění, proto nemá problém ani s tmavším stanovištěm. Bohaté zpeřené listy se zvlněnými okraji se sklánějí dolů a pára nebo časté rosení jim dělají vysloveně dobře.

Tchynin jazyk (Sansevieria)

Vděčná a nenáročná rostlina, a přitom nese tak nelichotivé jméno. Přežije průvan i zapomnětlivé majitele, kteří ji nechávají delší dobu bez zálivky, a se stínem se také vyrovnává statečně. Z různě zbarvených variet si můžete sestavit působivá zákoutí. Jen pozor na děti, je jedovatá.

Kykatka (Tillandsia)

Pěstování bez květináče? Jasně, pořiďte si tilandsii, kterou stačí pověsit do prostoru nebo podložit kusem kůry či kamenem. Patří do rodu epifytů, které žijí bez půdy a vše potřebné pro svůj růst čerpají ze vzdušné vlhkosti. Když si k ní pořídíte rozprašovač a navečer ji porosíte, odmění se vám neobvyklým půvabem vhodným do moderního interiéru.

Jaké pokojovky jste si pořídili vy? Pošlete nám fotografii vašeho zeleného zákoutí v koupelně a my nejkrásnější fotku odměníme malým překvapením. Posílejte na info@koupelny-syrovy.cz